دکوپاژ چیست ؟

دکوپاژ چیست ؟

Decoupage یا Découpage [1]

دکوپاژ اصطلاحی فرانسوی می باشد و اصطلاحا به هنری اطلاق می شود که طی آن برش ها و قطعات کاغذهای رنگی و طرح دار را بر روی اشیا دکوری دیگر می چسبانند ، البته طی مراحل گوناگون که ممکن است .دکوپاژ بیشتر برای وسایل کهنه و قدیمی به کار می رود ،یک صندلی قدیمی ،کمد قدیمی ، بوفه قدیم یا هر وسیله دیگری که دارید  ، در این روش تزیینی می‌توانید با استفاده از عکس، روزنامه، کاغذ کادو یا دستمال سفره، طرحی جدید اجرا کنید و وسایلی را که از کاربری خارج شده‌اند، احیا کنید.

اگر بخواهیم از دید هدیه و کادو هم به اقلام دکوپاژ و پتینه نگاه کنیم گزینه های خوبی برای هدیه پاتختی و هدیه پاگشا می باشد.شک به خودتان راه ندهید.

دکوپاژ چیست ؟

دکوپاژ چیست

استفاده از دکوپاژ برای تنوع و زیبایی وسایل خانه تان هم مفید می باشید ، این روش بسیار ساده و متنوع می باشد و شما می توانید این روش را بر روی هر سطحی که دوست دارید اجرا کنید ؛ از چوب گرفته تا دیوار، درهای کابینت، روی شیشه، سنگ یا حتی سطوح پارافینی مانند شمع.

مراحل دکوپاژ کردن :

۱- ابتدا یک وسیله را انتخاب نمائید که میخواهید پتینه کاری بر روی آن صورت بگیرد ،مثلا یک سینی لبه کنگره دار ، ابعاد سینی را اندازه بگیرید و طرح مطلوبتان را در همان سایز پرینت بگیرید ،اگر سطح داخل سینی هم صاف نیست حتما قبل از آن با سمباده خوب سطح آن را صاف نمائید ،و با یک دستمال مرطوب گرد و غبار آن را بگیرید.

۲-سطح چوب را برای کیفیت بهتر با لایه رنگ آکریلیک بپوشانید ،همچنین می توانید برای کیفیت بهتر آن ،با چند قطره رنگ رقیق ترش کنید و سپس به کمک قلم مو روی آن بکشید.

۳- پس از صیقلی شدن سطح می توانید ، تمام سطح و یا پشت و روی سینی را با طرحی که دارید بپوشانید ، در هر حالت شما به چسب چوب شفاف، چسب DM5 و اسپری فیکساتور یا تثبیت‌کننده احتیاج دارید.

۴-برای تهیه طرح می‌توانید از یک قطعه عکس یا طرح رنگی پرینت گرفته شده استفاده کنید. شما می‌توانید حتی به مغازه‌های فروش لوازم آشپزخانه بروید و طرح‌تان را از میان آنها انتخاب کنید. اگر از کاغذ پرینت استفاده می‌کنید، طرح را دقیق و تمیز ببرید. هرچه تصویر نازک‌تر باشد، نتیجه کارتان زیباتر خواهد شد ، عکس‌ها یا طرح را قبل از چسباندن، روی کار بچینید تا از قرارگیری آنها مطمئن شوید. کاغذ را به‌وسیله چسب‌چوب روی کار بچسبانید و با انگشتان تمیز به آرامی روی آن را بکشید و سطح را صاف کنید.

۵- بعد از اینکه سینی تان خشک شد ،یک لایه نازک چسب مخصوص روی کار بزنید و برای انتقال طرح زده شده کافیست که با یک قلم مو به آرامی بر روی آن بکشید،مراقب باشید طرح را در چسب غرق نکنید. لایه نازک دستمال بر اثر بی‌دقتی و خیسی بلافاصله پاره می‌شود ؛اگر تکه‌ای از دستمال‌تان در حین کار پاره یا از آن جدا شد، دور تا دور یک گل یا طرح کوچک را جدا کنید و روی همان قسمت بچسبانید اما حواس‌تان باشد که وصله و پینه‌ها را با دقت انجام دهید تا در پایان به چشم نیاید.

۶-بعد از اینکه کار تمام شد در پایان کارتان برروی طرح از فیکساتور استفاده کنید و از اسپری کردن از فاصله نزدیک خود داری کنید ،زیرا باعث می شود ذره های چشب به صورت برجسته بر روی کار بماند ، می‌توانید یکی، دو بار دیگر هم از فیکساتور استفاده کنید اما هربار اجازه دهید سطح کار کاملا خشک شود و سپس اسپری بزنید.

۷- این اسپری سطح کار را هم براق می‌کند. استفاده هرچه بیشتر از فیکساتور لبه‌های تصویر را محو می‌کند و نمای کار طوری دیده می‌شود که طرح با زمینه یکی است و عکس جدا از زمینه به نظر نمی‌رسد.   اگر دوست دارید کارتان حالت پتینه و قدیمی به خود بگیرد، بعد از پایان کار با یک تکه سیم ظرفشویی خطوطی روی آن ایجاد کنید. خطوطی که با کشیدن سیم روی سطح ایجاد می‌شود، حالت رنگ‌رفتگی را القا می‌کند.

پس از اینکه اموزش و تجربه های لازم را بر روی سینی واقلام کوچک آشپزخانه خود انجام دادید ، می توانید به سراغ اقلام بزرگتر مثلا کمد ها و کنسول های خانه تان بروید و آنها را دکوپاژ کنید و پس از آن حتی به سراغ کابینت هایتان نیز بروید  و تغییرات اساسی به وسایل خانه تان بدهید .

دکوپاژ چیست

دکوپاژ چیست

 

 

کادو کارت

تیم تحریریه کادو کارت برای راهنمایی عزیزان جهت خرید بهترین کادو برای همسر، کادو برای آقایان، هدیه برای بانوان ، کادو برای دختر و پسر، هدیه برای کودک و نوجوان و... ارزنده‌ترین مطالب را برای شما ارائه می دهد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*