ولنتاین چه روزی است؟

ولنتاین چیست؟

همانطور که در مقالات راهنمای خرید هدیه درباره ولنتاین صحبت کرده بودیم ، همه ما می دانیم ولنتاین به روز عشق معروف است. در این روز عشاق به یک دیگر کادو می دهند و در کنار هم این روز را گرامی میدارند.

همه چیز درباره ی ولنتاین

در این مطلب قرار است با این عناوین آشنا شویم:

  • تاریخچه ولنتاین
  • ولنتاین در کشورهای مختلف
  • خرافات ولنتاینی
  • تاریخ ولنتاین 2020
  • تاریخ ولنتاین 1398
  • پیشنهاد هدیه ولنتاین
  • پیامک عاشقانه ولنتاین

تاریخچه ولنتاین

روز ولنتاین برگرفته از سنت روم باستان و مسیحیت است. یکی از معروف ترین داستان های ولنتاین، مربوط به یک افسانه مشهور در صده سوم میلادی است، در روم باستان در دوران فرمانروایی کلودیوس دوم کشیشی به نام والنتین می‌زیسته‌ است. کلودیوس عقیده داشت مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. از اینرو ازدواج را برای مردان جوان امپراتوری روم ممنوع می‌کند. والنتین معتقد بود که این حکم ناعادلانه است؛ لذا مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد. هنگامی که کلودیوس این امر را دریافت، والنتین را به مرگ محکوم کرد.
افسانه دیگر می‌گوید شاید کشیش والنتین به علت نجات دادن و فراری دادن مسیحیان از آزار و شکنجه رومیان کشته شده باشد.
مطابق یک افسانه دیگر، کشیش والنتین خود عاشق دختر زندانبانش شده و نخستین کارت والنتین را خود او قبل از مرگش برای آن دختر فرستاد و در آن نوشت (از طرف والنتین تو)

داستان دیگری در باره ی ولنتاین وجود دارد که روایت است: در آن زمان کلمه ولنتاین در اصل به معنی فردی بود که نامش از جعبه مخصوص بیرون می آمد و به عنوان محبوب برگزیده می شد. این روند تا سال های ۱۵۰۰ میلادی ادامه داشت.

حدود سال ۱۵۳۳ ولنتاین به قطعه کاغذ تا شده ای گفته می شد که نام محبوب روی آن نوشته شده بود.

پس از سال ۱۶۱۰ هدیه ای بود که به این فرد خاص داده می شد و از سال ۱۸۲۴ به شعر، نامه یا قطعه ادبی بدل شد که برای محبوب نوشته می شد.

اگرچه ولنتاین هر سال روز ۱۴ فوریه جنش گرفته می شود، اما اصل آن به جشن رومی ها به نام لوپرکالیا بازمی گردد که در ۱۵ فوریه برگزار می شد. در این جشن حاصل خیزی و باروری گرامی داشته می شد. ارتش رومی ها در آن زمان کشورها را از لحاظ اجتماعی و طبیعی مورد تاخت و تاز قرار می داد.

هنگامی که رومی ها به فرانسه حمله کردند فستیوالی به راه انداختند که در آن پسران رومی نام دختران رومی را از یک گلدان بیرون می کشیدند تا همسرشان شود و سپس آن جفت در روز فستیوال هدایایی ردوبدل می کردند. این جشن مربوط به مشرکین بود بنابراین در سال ۴۶۹ میلادی پاپ گلاسیوس تصمیم گرفت به آن رنگ و بوی مسیحیت ببخشد و اعلام کرد که از حالا به بعد این جشن به افتخار سن ولنتاین برگزار خواهد شد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندهید:
عاقبت فراموشی ولنتاین +18

ولنتاین از چه زمانی شروع شد؟

برای نخستین بار ولنتاین، در سال ۴۹۶ میلادی اتفاق افتاد. این جشن، یک رسم قدیمی به شمار می رود که ریشه در یک فستیوال رومی دارد. رومی ها در اواسط فوریه که برای آن ها آغاز بهار بود، جشنی به نام لوپرکالیا برگزار می کردند.

ولنتاین در کشورهای مختلف

1-چین

در چین، روزی شبیه ولنتاین وجود دارد به اسم شب هفت ها. طبق یک افسانه‌ای چینی، پسر گاوچران و دختر بافنده، در هفتمین روز هفتمین ماه از تقویم قمری در آسمان با یکدیگر ملاقات کردند.

2-ژاپن

در ژاپن هم داستانی مشابه چین با اندکی تفاوت وجود دارد که اسم آن تاناباتا است و برابر با هفتم ژوئیه تقویم خورشیدی‌ می باشد.

 3-آذربایجان

در فرهنگ  کشورآذربایجان نیز روزی مشابه ولنتاین به اسم سونای گنجه سی یعنی شب سونای  که برابر است با ۳۱ شهریور است وجود دارد، در این شب که خورشید و ماه در زاویه ۱۸۰ درجه رو در روی یکدیگر قرار می‌گیرند و عشقشان جاودان می شود.

4-مصر

درمصر هم، روز عشق مصادف است با ۴ نوامبر می باشد.

5-کره جنوبی

در کره جنوبی، در ۱۱ دسامبر هرسال، روزی به اسم روز پِپِرو وجود دارد.

6- ایران

ما ایرانی ها هم دو مناسبت ولنتاین در تقویممان داریم. یکی جشن مهرگان که در ۱۶ آبان ماه برگزار می‌شده و در آن مردم به یکدیگر هدیه می‌داده‌ اند و دیگر جشن اسفندگان یا سپندارمذگان بوده که پنجم اسفند برگزار می‌شده و مردان به همسران خود هدیه می دهند.