روز معلم در کشور های دیگر

روز معلم در کشور های دیگر

روز معلم در اکثر کشورهای دنیا وجود دارد و درآن به معلمان کشور خود احترام می گزارند و از آنها قدردانی و تشکر می کنند ،چه در مذهب و چه در جامعه همیشه به نقش معلمان در ساخت انسانهای جامعه شان اهمیت بالایی می دهند ، برای همین مثلا در ژاپن یا فرانسه و سوئد ، بالاترین حقوق و مزایا به معلمین داده می شود و سعی می کنند به معلم ها امکانات رفاهی بدهند که با فراق آسوده و خیال راحت به اموزش نسل آینده مملکتشان بپردازند .در این مقاله به تاریخ و دلیل روز معلم در کشور های دیگر می پردازیم.

تکته جالب وجود روز معلم در تمام کشور های دنیا می باشد ، بعضی کشور ها که مثل ما تاریخ هیجان انگیزی نداشتند و همین طور شخصیت های نامی روز ۵ اکتبر را به عنوان روز معلم انتخاب نمودند و برخی کشور ها نیز تولد شخصیت های معروف خود را انتخاب نمودن و تقریبا ۲ یا ۳ کشور وفات بزرگانشان را به عنوان روز معلم برگزیدند

ما برای روز معلم پیشنهادات خوب و جذابی برای کادو روز معلم خواهیم داد. و خوب هست با فرهنگ سایز کشور ها آشنا شوید ،ولی چیزی که در تمام فرهنگ ها مشترک می باشد خرید کادو و خرید هدیه برای روز معلم می باشد ،حتما هم لازم نیست که بخواهید کادوی گرونی بخرید می تونید خرید گل را به عنوان عامل خوشحالی معلمتون در نظر بگیرید.

افغانستان۵ اردیبهشتدر این روز مدارس و دانش اموزان تعطیل نخواهند شد ولی برنامه های جذاب و شادی را اجرا  می نمایند.
آلبانی۷ مارسدر سال ۱۸۸۷ اولین مدرسه که در آلبانی به دانش آموزان آموزش می داد افتتاح گردید و از ان پس هر سال این تارخ را جشن می گیرند.
الجزیره۲۸ فوریه
آرژانتین۱۱ سبتامبربرای یادبود دومینیگو سارمینتو که تاریخ فوت او ۱۱ سبتامبر ۱۸۸ می باشد ،  خبرنگار ، دیپلمات و سنتاتور و رئیس جمهور محبوب آرژانتین می باشد ،که بسیاری مراکز آموزشی در این کشور بنا نهاد ،آموزش ابتدایی را اجباری نمود ،تعدادی معلم و استاد از امریکا آورد ،مدرس نظامی را بنا نهاد و کلی خدمات اموزشی که مردم آرژانتین را مجبور نمود جهت یاداوری نام و خاطره او هر سال روز معلم را در این تاریخ جشن بگیرند.
ارمنستان۵ اکتبرپارلمان ارمنستان جهت همگامی با سایر کشور دنیا روز معلم را در کشور خود از تاریخ ۱ اکتبر به ۵ اکتبر تغییر دادند که همزمان با روز جهانی این مناسبت می باشد
استرالیاآخرین جمعه اکتبر
آذربایجان۵ اکتبرمانند کشور ارمنستان و پس از جدایی از شوروی ترجیح دادند تا بیشتر با دنیا همگام شوند و مناسبت روز معلم خودرا در ۵ اکتبر جشن بگیرند
بندگلادش۵ اکتبر
بلاروساولین یک شنبه اکتبر
برونئی۲۳ سبتامبرامین پادشاه برونئی عمر علی سیفودین سوم که علاقه مند به تحصیلات و همچنین آرشیتکت مدرنیته این کشور نامیده می شود را سالروز تولدش را به عنوان روز معلم در کشور برونئی برگزیده اند.
بوتان۲ میسالروز تولد پادشاه سوم بوتان جیگمی دورجی وانگوک که مدرنیته را به ان کشور وارد نمود و علاقه مند به تحصیلات بود به عنوان روز معلم انتخاب شد.
بولیوی۶ژوئن
برزیل۱۵ اکتبرسالروز تاسیس مدارس ابتدایی در برزیل که مصادف با ۱۵ اکتبر ۱۹۶۳ می باشد بنای روز معلم در این کشور گریده است
بلغارستان۵ اکتبردر ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۶ بلغارستان نیز مثل سایر کشورهای دنیا این روز را به عنوان روز معلم انتخاب نمود
کامرون۵ اکتبردر سال ۲۰۱۰ کامرون نیز به تاریخ جهانی روز معلم پیوست
کانادا۵ اکتبرروز جهانی معلم
شیلی۱۶ اکتبردر ۱۱ سبتامیر ۱۹۶۷ به مناسبت جایزه  نوبلی که گابریل میسترال  دریافت کرده بود این روز به عنوان روز معلم انتخاب شد ،در سال ۱۹۷۷ به نام دیا دل پروفسور تغییر نام داد ،البته دوباره چندین سال دیگر به افتخار کشف پروفسور کولگیو بع این روز تغییر یافت
چین۱۰ سپتامبرتارخ تولد کنفسیوس به عنوان روز معلم مشخص گردید ه است.
کلمبیا۱۵ میخوان بواتستا در ۱۵ می سال ۱۸۷۵ اصول آموزش آزاد و جهانی را بیان کرد. همان سال در کلمبیا، رئیس جمهور جمهوری این روز را به عنوان روز معلم اعلام کرد.
کاستا ریکا۲۲ نوامبرسالروز تولد مائورو فرناندز اکونا انقلابی اکوادور در سال ۱۸۴۳ یه عنوان بزرگداشت روز معلم تعیین گردید.
کوبا۲۲ سپتامبردر تاریخ ۲۲ سپتامبر ۱۹۶۱ کوبا خود را کشور بدون بی سوادی نامید
چمهوری چک۲۸ مارساین روز تاریخ تولد تولد جان آموس کمینویوس  می باشد که به عنوان روز معلم انتخاب شده است
جمهوری دومینکن۳۰ ژوئن
اکوادور۱۳ آپریل
مصر۲۸ فوریه
الساوادور۲۲ ژوئن
استونی۵ اکتبر
آلمان۵ اکتبر
یونان۳۰ ژانویهروزی که حواریون مسیح ایمان اوردند به عنوان روز معلم انتخاب گریده است.
گواتمالا۲۵ ژوئنسالروز مرگ مارا چینچیلا که در تظاهرات بر علیه دولت کشته شد.
هندوراس۱۷ سپتامبر جشنی به افتخار زندگی ژوزه ترینیداد ریز
هنگ کنگ۱۰ سپتامبرقبل از انتقال حاکمیت هنگ کنگ در سال ۱۹۹۷، روز معلم ۲۸ سپتامبر بود. پس از انتقال به جمهوری خلق چین، روز به ۱۰ سپتامبر تغییر یافت، این همان زمانی است که  چینی ها  تعطیلات را جشن می گیرد.
هندوستان۵ سپتامبر +روز ماه کاملگورو یک جشنواره  مخصوص هند و نپال می باشد که مخصوص  به معلمان معنوی و دانشگاهی می باشد . جشنواره به طور سنتی توسط هندوها، جین ها و بوداییان جشن گرفته می شود تا احترام خود را به معلمان نشان دهند. جشنواره در روز کامل ماه  در ماه (ژوئن-جولای) در تقویم هندو هند و نپال جشن گرفته می شود.

این روز اولین قله ی قمری پس از اوج خورشید را نشان می دهد. جشن با احترام متقابل به گورو، گورو پویا مشخص می شود.

۵ سپتامبر ۱۸۸۸، از سال ۱۹۶۲ به عنوان روز معلم جشن گرفته شده است..

اندونزی۲۵ نوامبرروز تشکیل انجمن معلمان اندونزی به عنوان  روز معلم انتخاب گریده است.
ایران۱۲ اردیبهشتسالروز شهادت محمد مطهری به عنوان روز معلم شناخته می گردد.
اسرائیل۲۳ کیشلف
عراق۱ مارسروز معلم ملی در عراق توسط دانش آموزان قدردانی می شود که آموزگارانشان را با دادن هدایای آنها قدردانی می کنند، همچنین با توجه به غذای سنتی به مدرسه و فقط داشتن یک روز باز به طور کلی جشن می گیرند
چامائیکا۶ میروز معلم معمولا در ۷ مه یا چهارشنبه اول ماه مه برگزار می شود. در جشن روز معلم، برای دانش آموزان و والدین، هدیه معلمان را به ارمغان می آورد. بیشتر مدارس در اوایل نزدیک هستند
مصر۲۸ فوریه
قزاقستاناولین شنبه اکتبر
کوزو۷مارس
لائوس۷ اکتبر
لبنان۹مارس
لیبی۲۸ فوریه
لیتوانی۵ اکتبرلیتوانی بین سال های ۱۹۶۵ و ۱۹۹۴، اولین روز یکشنبه ماه اکتبر جشن را می گرفتند. از سال ۱۹۹۴، در ۵ اکتبر جشن گرفته شده است، که همزمان با روز معلم جهانی (سال ۱۹۹۴ توسط یونسکو) است.
مقدونیه۵ اکتبر
مالزی۱۶ میاین تاریخ به این دلیل انتخاب شده بود که در همان روز در سال ۱۹۵۶، شورای قانونگذاری فدرال فدراسیون مالایا، گزارش رازاک، یکی از چهار گزارش کمیته آموزش و پرورش در مورد آموزش در مالزی را تایید کرد.

این سند، که پس از تون عبدالرزاق، وزیر آموزش و پرورش در آن زمان، به عنوان گزارش رازاک شناخته می شد، تا کنون اساس آموزش در مالزی بوده است

مالدیو۵ اکتبر
جزایر موریس۵ اکتبر
مکزیک۱۵ میروایات  مختلفی برای انتخاب این تاریخ وجود دارد. بعضی از قدیمی های  شهر سان لوئیس پوتوسی می گویند در گرشته هر ۱۵ ام  ماه می ، یک گروه از دانشجویان برای جشن تولد معلم قدیمی خود، ایزیدور، که به نام سنت ایزیدور کارگر نامگذاری شده بود از او قدردانی می کردند و کم کم این تاریخ به عنوان روز معلم انتخاب گردید.(روز معلم در کشور های دیگر)
مولداوی۵ اکتبر
مقدونیه۵ اکتبر
مراکش۲۸ فوریه
میانمار۵ اکتبر
نپال۵ سپتامبر +روز ماه کاملمثل هندوستان
هلند۵ اکتبر
نیوزلند۲۹ اکتبر
نیجریه۵ اکتبر
عمان۲۴ فوریه
فلسطین۱۴ دسامبر
پاناما۱ دسامبرتاریخ جشن تولد مانوئل خوزه هرتادو، که به عنوان پدر آموزش و پرورش در پاناما که از  طریق ترویج آموزش جامع مدرن از طریق ایجاد اولین دانشکده های عمومی و دانشکده های معلمی در آنچه که اکنون پاناما شناخته می شود به عنوان روز معلم شناخته می شود.(روز معلم در کشور های دیگر)
پاکستان۵ اکتبر
گینه بیسائو۵ اکتبر
پاراگوئه۳۰ آپریل
پرو۶ جولایدر طول استقلال پرو، آزادیخواه خوزه سن مارتین اولین مدرسه عادی برای مردان را با استفاده از قطعنامه ای که توسط مارکیس در ۶ ژوئیه ۱۸۲۲ به تصویب رسیده بود، تاسیس کرد(روز معلم در کشور های دیگر)
فیلیپین۵ اکتبر
لهستان۱۴ اکتبر.
پرتقال۵ اکتبر
پرتوریکو۲۰ میمعمولا جمعه قبل از روز مادر است. † در بعضی موارد، در جمعه اول ماه مه جشن گرفته می شود
کویت۵ اکتبر
قطر۵ اکتبر
رومانی۵ اکتبر
روسیه۵ اکتبربین سال های ۱۹۶۵ و ۱۹۹۴، اولین یکشنبه اکتبر، از سال ۱۹۹۴، ۵ اکتبر، همزمان با روز جهانی معلم
عربستان صعودی۲۸ فوریه
صربستان۵ اکتبر
سنگاپوراولین جمعه سپتامبرجز تعطیلات رسمی سنگاپور می باشد
اسلواکی۲۸ مارستولد  جان اموس کومنیوس.
سومالی۲۱ نوامبراز سال ۱۹۷۴ در سومالی این روز به عنوان روز معلم جشن گرفته می شود
کره جنوبی۱۵ میاولین بار توسط ارتش سرخ ها که برای بازدید از معلمین خود به بیمارستان رفته بودند روز معلم در ۲۶ می ایجاد شد.اما در سال ۱۹۶۵ به ۱۵ می تغییر یافت و  که تاریخ تولد سیجانگ کبیر بود و جشنی ملی برگزار می گردید.بین سال های ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۳ متقفو شد و سپس در سال ۱۹۸۲ تاریخ ۱۵ می روز بزگداشت مقام معلم گردید.(روز معلم در کشور های دیگر)
سودان۱ دسامبر
سریلانکا۶ اکتبر
اسپانیا۲۷ نوامبر
سوریه۱۸ مارس
تایوان۲۸ سپتامبراین تاریخ روز تولد موبد بزرگ می باشد که نسل به نسل انتقال یافته است زیرا تایوانی ها معتقدند که معلم بزرگ و اصلی همان موبد بزرگ می باشد , هر ساله طی مراسیم باشکوهی امراسم از ساعت ۶ صبح با ضربات درام شروع می شود. ۵۴ نوازنده در روپوش با کمربند آبی و ۳۶ (و یا ۶۴) رقاص در پوشش زرد با کمربند مراسم را اداره می کنند. آنها توسط فرزند اصلی موبد  رهبری می شوند (در حال حاضر کونگ تسوئی چانگ) و به دنبال آن افسران تشریفاتی نیز حضور دارند. سه حیوانی قربانی می شوند: گاو، بز و خوک .موهایی از این حیوانات که هر کدام نشانه مختلفی هستند سوزانده می شود.(روز معلم در کشور های دیگر)
تایلند۱۶ ژانویهاولین بار در سال ۱۹۴۵
تونس۲۸ فوریه
ترکیه۲۴ نوامبرمصطفی کمال گفته بود که  “نسل جدید توسط معلمان ایجاد خواهد شد” و به عنوان رئیس جمهور بنیانگذار الفبای جدید برای جمهوری ترکیه تازه تاسیس ترکیه  ، در سال ۱۹۲۳ تصویب شد.

 در ۲۴ نوامبر ۱۹۲۸ مصطفی کمال رسما به عنوان معلم ترکیه  ملقب گردید و از این به بعد این تاریخ جشن گرفته می شود..

اوکرایناولین یک شنبه اکتبردر این روز نیز در سراسر کشوراوکراین از معلیمن خود قدردانی می کنند و برنامه های شادی نیز برگزار می کنند.
امارات متحده۵ اکتبر
انگلستان
آمریکادر روز سه شنبه اولین هفته ماه می جشن گرفته می شود.
اروگوئه۲۲ سپتامبر
ازبکستان۱ اکتبردر این کشور هنوز روز معلم ۱ اکتبر جشن گرفته می شود و مدرسه هاو معلیمن تعطیل می باشنم.
ویتنام۱۰ نوامبردرکشور های کمونیستی در سال ۱۹۵۷ این روز به عنوان روز معلم انتخاب شد و هنوز در ونزوئلا این روز جشن گرفته می شود ،مدارس تعطیل می شود و دانش آموزان به گل و شیرینی به خانه معلمان خود می روند و از آنها قدردانی و تشکر می کنند و هدیه
ونزوئلا۱۵ ژانویه
یمن۲۸ فوریه

برگرفته شده و ترجمه شده از ویکیپیدیا تحت عنوان روز معلم در کشور های دیگر

کادو کارت

تیم تحریریه کادو کارت برای راهنمایی عزیزان جهت خرید بهترین کادو برای همسر، کادو برای آقایان، هدیه برای بانوان ، کادو برای دختر و پسر، هدیه برای کودک و نوجوان و... ارزنده‌ترین مطالب را برای شما ارائه می دهد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*